ADSL Erişim Hızınızı Etkileyen Nedir?

İnterneti kullanırken bazen kendimizden geçiyoruz ama en önemli bişey yapacağımız anda net aniden gidiyor bağlantı sınırlı bağlantıya düşüyor ve buda İnternet Kesintisine yol açıyor.
 
Peki bunun sebebi ne? Nasıl bu sorunun önüne geçebiliriz? Tüm bu olumsuz katörler nelerdir?
 
Bu makalemde tüm bu sorunların detaylarını anlatacağım.
 
ADSL Nelerden Etkilenir?
İnternet erişiminiz, telefon hattınızdan, internet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar, aşağıdaki belirttiğim faktörlerden etkilenir.
 
ADSL Modem | Router'ın Performansı
Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.
 
Telefon Hattının Kalitesi
Telefon hattı ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olarak bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınabilecektir. Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Eğer sıklıkla kopmalar olan bir kablo ise, telefonunuzla birlikte ADSL'inizde de kesintiler yaşanacaktır.
 
Telefon Santrallerindeki Yoğunluk
Telefon santrallerindeki yoğunluk, abonenin veri trafiği, internet servis sağlayıcının internet bulutuna ulaşamadan sıkışmasına ve yeterli veriyi sağlayamamasına sebep olur.
 
Telefon Santraline Uzaklık
ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar, 512 Kpbs'ye kadar hızlarda ADSL sağlanabilmektedir.
 
Telefon Santrallerinde Kurulu Merkezi ADSL Cihazlarının Performansı
Kullanılan merkezi cihazların performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.
 
İnternet Servis Sağlayıcının Kalitesi
Hizmet aldığınız servis sağlayıcının karasal ve uydu internet çıkış kapasiteleri internet erişiminizin performansını etkiler. Kimimizin burayı okuduğun da ilk aklına geldiği servis sağlayıcısı eminim TTNET'tir :)
 
Kullandığınız Bilgisayarın Durumu
Bütün bu etkenlerin yanında, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın konfigürasyonu ve durumu da internet kullanımımızı etkiler. Örneğin; Bilgisayarınıza interneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüs programla internetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan, kullanım hızınız düşer.