Avrupalılar İnternet Sansürünü Protesto Ettiler

Avrupalılar İnternet Sansürünü Protesto Ettiler

Binlerce kişi Avrupa’nın değişik şehirlerinde Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi’ne denk İnternet Özgürlüğünü savundu.Almanya anlaşmayı şuan için imzalamayacağını özellikle vurgulamıştır. Geçtiğimiz hafta internet üstünde web sitelerin çökertilmesi ile başlayan protestolar sokaklara taşınmıştır.
 
Münih ile Berlin’de yoğunluk göstermiş olan Almanyada’ki protestolarla neredeyse yaklaşık 41 bin insan sokaklara dökülmüştür. 27 Avrupa Birliği ülkesi ve diğer 10 ülkenin görüşmelerini sürdürdüğü sözleşme, arasında Bükreş, Prag, Paris ile Viyana’nın bulunduğu şehirlerde protestolara sahne olmuştur.

Protestolar sebebi ile şu zamana değin Polonya, Almanya görüşmeleri durdurduğunu belirtmiştir. Sofya’da yaklaşık 3 bin insanın toplanmış olduğu gösterilerde, hükümetin görüşmeleri gizlice yürüttüğü ve vatandaşa danışmamış olduğu için ACTA’ya hayır ve hükümet kastedilerek Mafya sloganları atılmıştır. Avrupa Komisyonu, protestolarda iddia edildiği gibi görüşmelerin gizli bir şekilde sürdürülmediğini aktaran bir bildiri yayınladı. Yapılan açıklamalarda, hiç bir kimsenin bilgilere erişmesine engel yaratılmamış olduğu belirlendi.
 
Avrupa Komisyonu’nun web sitesinde bütün halkın görebileceği şekillerde anlaşmanın tam metninin bulunduğu belirtilmiş olan açıklamalarda hiç bir kimseye metinlerin tamamına erişim konularında ayrıcalık sağlanmamış olduğu vurgulanmıştır. ACTA geçtiğimiz sene Tokyo’da, sahte ilaç ve diğer ürünlerin, ticarette sahteciliğin önüne geçilmesi için imzalanmış idi. Yalnız anlaşmanın  yasadığı indirme ve internette dosya paylaşımına da müdahale edebilmesi çevrimiçi özgürlüğün sınırlandığı iddiasını ortaya getirmiştir.
 
Bükreşte’ki protestolar sıralarında konuşmakta olan programcı Monica Tepelus ‘Artık kendimizi güvende hissetmiyoruz.İnternet bizlerin özgürce hareket edebilmiş olduğu nadir alanlardan biri idi dedi. ACTA karşıtı protestoların Doğu Avrupa’da daha hızlı bir şekilde yaygın olduğu görülmüştür. Protestocular görüşülmüş olan sözleşmeyi eski kominist rejimlerle karşılaştırdığı için tepkileri daha çok sert olmuş idi.