DDR3 den Sonra DDR4

 

DDR3 den Sonra DDR4
DDR4 DDR3 den sonra DDR4
DDR, DDR2 ve DDR3 den sonra DDR4 geliyor! Bilgisayar donanımı üzerinde olmaz ise olmazları arasında yer alan ramler’e bir yenisi daha ekleniyor ve DDR4′ün geleceği sinyali veriliyor. Ramler; bilgisayar üzerinde işlenen verileri geçici olarak depolayan ve bunları işleyen kalıcı olmayan hafıza ürünleridir.  
 
Ramler  ve sabit depolama birimleri temel olarak aynı birimleri saklarlar. Sabit diskteki bilgilere ulaşma hızı ramlerdeki bilgiye ulaşma hızından daha düşüktür. Ramlerin depolamış olduğu geçici bilgilere ulaşmak çok daha hızlıdır. Ramler bilgisayar programlarının çalışması için gerekli dosyaları geçici olarak belleklerinde tutarak bunları hızlı bir şekilde kullanıcıya aktarırlar.
 
Kullanıcıya aktarılan işlenen verilerin hızı ramlerin kapasitesine göre farklılık gösterir. Bilgisayarlarda kullanılan ram teknolojisi hızla gelişti. Örneğin DDR ramler yerini programların, gelişmesine bağlı olarak daha çok ram ihtiyacı duyması sebebiyle DDR2 ramlere bıraktı, daha fazla performans için ise çok geçmeden DDR3 ramler piyasaya sürüldü,  ve yine aslında DDR3 ramlerin üzerinden çok geçmeden DDR4 ramlerinde piyasaya sürüleceği duyuruldu.
 
 
DDR,DDR2,DDR3 ramlerin neler vaad ettiğini biliyoruz. Peki DDR4 ne vaad ediyor?  DDR4 ramlerin ilk vaad ettiği enerji. DDR3 ramler 1.5V çalışıyordu DDR4 ramler 1.2V ile çalışacak. Bunun yanında DDR4 ramler daha fazla veri işleyerek, daha yüksek hızda aktarımlara da izin veriyor. DDR3 800-2133 MT/s aktarım yapabiliyorken DDR4′ler 2133MT/s ile 4266MT/s aktarım yapabilecek. Donanım değişikliği olarakta her bir DDR’da olduğu gibi DDR4 ramlerinde slotları farklı olacak.
 
Bu slotlarlar elbette gelişi güzel olsun diye değiştirilmemiş, her DDR’da olduğu şekilde slot kanallarının farklı olmasının sebebi yine özelliklerine dayanıyor. DDR3 ve önceki DDR’lar, veri aktarımını hızlandırabilmek için birden fazla kanala ihtiyaç duyuyordu. DDR4′de ise bu mantık yok, DDR4 noktadan noktaya mantığı ile çalışıyor ve bellek modülleri, bellek denetleyicisi ile kendine özgün bağlantıya sahip oluyor. Kısaca DDR4 ramler daha fazla veri işlemeleri, daha yüksek aktarım hızları daha yüksek performans ve bunlara rağmen daha az enerji ile enerji tasarrufu vaad ediyor. DDR4 ramlerin 2013 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.