Firmalar İçin Web Tasarımı Önemi!

Web tasarımı firmaların reklamı ve imajıdır! Bir müşteri olduğunuzu düşünelim; ki hepimiz bir yerde müşteriyiz. Bir firma hakkında bilgiye nereden sahip olabilirsiniz? Tabiki internet sitesinden. Seçmiş olacağınız firma hakkında detaylı bilgilere sahip olmak geçmişini geleceğini vizyonunu ve misyonunu öğrenmek istersiniz.

Eğer bir ürün tercih edecekseniz, ürünler hakkında detaylı bilgilere ve ürün çeşitlerine ulaşmak istersiniz hemde yerinizden bir adım bile öteye gitmeden! İnternet dünyasının günümüz teknolojisinde ne kadar yaygın ve etkin olduğunu biliyoruz. Artık internet siteleri günümüzde vazgeçilmezdir. İnternet üzerinden alışverişler yapabilmekte, firmalar hakkında detaylı bilgilere sahip olmakta ve müşterisi olacağımız firmayı internet üzerinden seçebilmekteyiz.

Buraya kadar tamam. Peki yeterli mi? Değil! Bir kurumsal firmanın web sitesine girdiğimizde bizim ilk dikkatimizi çeken firmanın web sitesinin görsel ara yüzüdür. Firma gerçekten kalitelidir ancak web sitesi iyi yapılandırılmamışsa iyi bir web dizayn yok ise dikkatimizi hiçte çekmeyecektir.

 
Kurum çok kaliteli olabilir ancak bunu belli edemeze müşterileri başarıya tam anlamı ile ulaşmış diyemeyiz. İnternet sitelerinde görsel unsurlar bir firmanın web sitesinin olması kadar önemlidir. Bir firma için tasarım öncelikle kişisel olarak düşünülmemelidir, şahsi renkler ve zevkler kurumsal firmaların tasarımlarına karıştırılmamalıdır. Kısaca bir kurumsal firmanın tasarımı yalnızca müşteri dostu olmalıdır.
 
Kurumsal firmaların web tasarımlarında sade ve olabildiğince az renklere önem vermelidir. Çünkü biz müşteri olarak bir payloça sitesine girmiyoruz! Ne aradığımızı kolay bulabilmeli ve site kafamızı karıştırmamalıdır. Kategoriler bölümlerinde aradığımızı daha kolay bulabilmek ve aklımızda kalması için birer ikon görmek hoşumuza gider, site içerisinde sörf yapmamızıda zevkli kılar.
 
Aynı zamanda firmanın internet sitesinde dolaşmaktan sıkılmamalıyız. Yani bir firmanın internet sitesi elbette sade olmalı ancak iç karartıcı bir tasarımda da olmamalı. Kısaca özetlemek gerekirse, hepimiz bir yerde müşteriyiz.
 
Bir firmanın internet sitesine girdiğimizde, sade ama canlı renkler görmek ister, aradığımıza kolay yoldan ulaşabilmek, almak istediğimiz yada hakkında bilgi sahibi olmak istediğimiz ürünün detayları bilgilerine ulaşmak isteriz. Burada en önemlisi birer müşteri olarak; sitenin modern canlı ama sadelikle harmanlanmış ve içeriklerine çok kolay ulaşılabilir bir web tasarım olduğunu görmek isteriz.