İş Arama İnternetten Daha Kolay

JobSearchNewspaper İş Arama İnternetten Daha Kolay

Son on yılda internet büyük değişim gösterdi. İş ve işçi arama konusu da bu değişime dahil. Tabiki temel olarak yapılması gerekenler aynı: Bir pozisyon bulup başvurun. Ancak, iş bulma siteleri yenilikler sunmaya devam ediyor. Günümüzdeki istihdam sıkıntısı düşünüldüğünde, birçok kişi bir sonraki işini bulmak için, internet sitelerinin sunduğu birçok farklı yöntemi kullanmaya başladı.
 
Network kurmak, iş bulmak için en iyi yol olduğu için, LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi siteler oldukça önem kazanmaya başladı. Eskiden kullanılan tekniklerden olan eski okul arkadaşlarına ulaşmak, iş bulma fuarlarına katılmak, gazetelerin iş ilanlarına bakmak artık demode oldu ve alt sıralarda yer almaya başladı.
 
Artık iş arayanlar internet üzerinden eski arkadaşlarına, eski iş arkadaşlarına ve potansiyel işverenlere ulaşıyor, böylece sosyal network sitelerinin popülerliği de artıyor. Facebook’un 250 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Twitter’ın da trafiği geçtiğimiz yıla göre büyük artış gösteriyor. LinkedIn ise, tüm bu siteler arasında, profillerde profesyonel tecrübelere önem verdiği için, bu alanda en başarılı site olarak gösteriliyor. İş network sitesi LinkedIn’in de kullanıcı sayısı, geçtiğimiz yıla göre iki kat artış göstermiş durumda.
 
İş arama motoru “Simply Hired” http://www.simplyhired.com/ , son zamanlarda gelirlerini artırarak 4.6 milyon dolara ulaştı, maaşlar hakkında bilgi veren web sitesi Glassdoor http://www.glassdoor.com/index.htm  ise artış göstererek 6.5 milyon dolara ulaştı.
 
Monster http://www.monstergulf.com/ ve Career Builder http://www.careerbuilder.com/ gibi diğer iş bulma sitelerinin trafiği ise %33 artış gösterdi. Yahoo’nun http://hotjobs.yahoo.com/ sitesi de diğer alternatif iş bulma web siteleri arasında yer alıyor.
 
Nasıl iş aradığımız konusunda internetin büyük etkisi var, ancak araştırma sonuçlarına göre, online cv hazırlamak, cv’nizi bir web sitesine bırakmak ve bir işverenin sizi bulmasını beklemek de zorlu bir süreç olabiliyor.