Modern Web Tasarımı

 

aa 300x225 Web Tasarım Yaptıranların Bilmesi Gerekenler
Web tasarım baştan sağma 1-2 günlük bir süreç değildir. Her bilgisayar bilenin her kod bilenin her web sitesi hazırlayanın işi de değildir profesyonel bir web sitesi hazırlamak. Profesyonel bir site çok yönlüdür.  Üzerinde düşünülmüş, tasarımı ve grafikleri renkleri abartılmamış gerçekten etkileyici bir şekilde dizayn edilmiştir.  Ve tasarımı uzun bir süre modern olarak göz dolduracak şekilde olmalıdır. Tıpkı bir otomobilin tasarımındaki şeklinin imajını uzun bir süre kaybetmemesi gibidir.  Web sitesi tasarımına öncelikli olarak önem vermesi gereken kurumsal firmalardır. Kurumsal firmaların web siteleri imajlarını belirler.

Modern bir web sitesinin tasarım brifingi, ara yüz tasarımı ve içerikleri nasıl olmalıdır? Kurumsal firmaların web sitelerinde dikkat edeceği bu 3 önemli unsurdur. Web sitesinin tasarımının orjinal olması bunlarla beraber gelen önemli olması gerekenler arasındadır. Kurumsal firmaların web sitelerinde kullandıkları renklere önem vermesi gerekir.  Renklerin firmanın yapısı ile uyumlu olması görünüşteki al beniliğini etkiler. Web tasarımı aynı zamanda içeriklerin modernize bir hale getirilip bir düzen içinde yayınlanmasıdır. Kurumsal firmaların web sitelerinde; ara yüz tasarımı anlaşılır bir halde modern bir şekilde dizayn edilmiş, göz zevkine hitap eden ancak yormayan müşteriyi sıkmayan bir düzen içerisinde olmalıdır. Modern bir web sitesinde ilk dikkat çeken renkler ve renklerin uyumlu olmasıdır. Daha sonra ise, sitenin ara yüz yapısı ve grafikleridir.

Ara yüzündeki şekillerin ve her bir şeklin boyutları modern web sitelerinde üzerinde durulması gerekenlerdir. Menülerin renklerin ve şekilleri bir biri ile uyumlu yapıda olması ve menülerin klasik düz şekillerden ibaret olmaması gerekir. Hatta menüler arası geçişlerde kulağa hoş gelen tatlı kısa bir ses ile de seslendirilebilir.  Üzerinde durulması gereken diğer konuda, grafik ve ikonların boyutlarıdır. Grafik ve ikonlar kullanıldığı yere göre büyük küçük orta minik şekillerde yer almalıdır. Banner alanı ise yine aynı şekildedir. İçerikler de kullanıcı istediği bilgiye kolay ulaşabilmeli ve her bir içerik sayfasında göz zevkine hitap eden bir tasarım ve renk ile karşılaşmalıdır. İçeriklere baktığında tıpkı modern bir mimari yapıya bakar gibi hissetmelidir kendini, içeriklerin yer aldığı sayfa tasarımları bu düşünce ile web dizayn edilmelidir.