Profesyonel Web Tasarım

Bugün Google’da web tasarım firmalarını incelerken dikkatimi çeken bir şey oldu. Aslında o hep oradaydı sanırım ama benim kafama yeni dank etti. Tüm web tasarım şirketleri yayınlarındaki web tasarım başına “profesyonel” eklemiş. “Profesyonel Web Tasarım”, “Profesyonel Web Site”… Merak ettim inceledim hepsini tek tek. Profesyonelden ne kastedildiğini araştırdım. Sonucu sizlerle paylaşıyorum; tam bir fiyasko.

 
Yahu aslında ne kadar firma var web sitesi hazırlayan. Firmamı bavul mu biliyorum tabii de. Biz bu işe başladığımızda -yap, nasıl yaparsan yap- diye kolumuzu kopartan firmalar artık -google uyumlu, valid css, valid html siteler istiyoruz- diyerek telefon konuşmalarına başlıyorlar. Biz zaten tüm hazırladığımız web sitelerinde bunlara dikkat ediyoruz diye düşünürken neden artık müşterilerimizin bu cümlelerle konuya girdiğini öğrenmiş oldum.
 
O kadar çok firma ve o kadar karışık bir sektör olmuş ki bizimkisi, kim kimle, kim nerede belli değil. Bugün x firmasıyla çalışan müşteri yarın y firmasında. Bugün y firması olan yarın z firması olmuş. Anlayacağınız basit bir web tasarım hizmeti almak artık tam bir kaos olmuş.
 
Bundan 5-6 sene önce Google arama sonuçlarında belli firmalar hep sabit kalırken bugün acayip acayip taşeronlar arama sonuçlarını istila etmiş. Adam çıkartıyor web sitesini ilk sayfaya, gidiyor iş alıyor sonra o işi bir ajansa paslıyor. En sonunda da kendi yapmış gibi müşteriye teslim ediyor. Acayip, karışık, brezilya dizisi gibi işler.
 
Öyle insanlar arıyor, öyle ilginç olaylar anlatıyor ki, bazen diyoruz; asansör servis işine mi girsek nedir.
 
Düşünsenize, biri yazılımcı biri tasarımcı, biri seo uzmanı ekip kurmuşuz, ellerimizde alet çantası bakım yapıyoruz asansöre. Amcam; -gençler basın yağı, basın yağı bozulmasın iki güne kadar- derken, biz de -yıllarımızı verdik bu işe bey amca, sen rahat ol- diyoruz 
 
Gerçekten çok ilginç durumlar. Tasarım denilen şey sanatsal bir olay değil midir? Yani profesyonel sanat diye bir şey söz konusu mudur acaba? Adam almış onu bakın ticari bir biçimde nasıl uyarlamış. Daha pahalı olacak ya. Web tasarım değil, profesyonel web tasarım. Nası yani? Yani daha pahalı  Ucuz olanda neler var peki? Aynı, yine tasarımcı düşünüyor, tasarlıyor. O zaman ben ucuz olanı alayım? Olur mu canım, biz ne kazanacağız?
 
Her firma ay sonunda kazancını düşünür. Ama bazı firmalar kazancının yanında internete kazandırdığı etkileyici projeleri de düşünür. Sanırım böyle firmalar azalıyor.
 
Her yazıda bir reklam kokan hareket olur.