Sıra beklemek istemeyen vatandaş, faturayı internetten ödedi

Sıra beklemek istemeyen vatandaş, faturayı internetten ödediRapora göre, vatandaşlar, internet bankacılığı aracılığıyla en çok fatura ödedi.


AA muhabirinin, TBB İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri Raporu’ndan ve Birliğin diğer verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’de bu yılın ilk yarısında, son 1 yıl içinde sisteme bir kez giriş yapmış müşteri sayısı geçen yılın ilk yarısına göre 2 milyon 647 bin 57 artışla 21 milyon 110 bin 651’e yükseldi.

İnternet bankacılığı kullanımının yaygınlaşmasının, vatandaşların ödeme alışkanlıkları üzerinde de etkili olduğu görüldü.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde, internet bankacılığı kullanılarak yapılan ödemelerin işlem adedi 27 bin 810 iken, bu yılın aynı döneminde, söz konusu rakam 32 bin 260’a ulaştı. Bu rakamın içinde de en büyük pay, fatura ödemelerinin oldu.

Yılın ikinci çeyreğinde, internetten 19 bin 648 fatura ödendi. Bu rakam, işlem adedi açısından internet bankacılığı kullanılarak yapılan ödemelerin yaklaşık yüzde 61’ini oluşturdu.

Söz konusu dönemde, 4 bin 349 vergi ödemesi işlemi, bin 211 SSK ve Bağ-Kur prim ödemesi işlemi, bin 8 kredi ödemesi işlemi yapıldı.

Bu dönemde, kontör, harç, trafik cezası, sigorta poliçeleri, leasing, OGS, KGS, bağış, şans oyunları, çek ödemeleri gibi ödemeleri oluşturan diğer ödemelerin işlem adedi ise 6 bin 44 oldu.

Vergi ödemeleri pahada ağır geldi

 

Rapora göre, 2012’nin ikinci çeyreğinde, işlem adedi açısından fatura ödemeleri başı çekerken, işlem hacmi bakımından vergi ödemeleri toplam ödemeler arasında ilk sırada yer aldı.

Bu dönemde, internet bankacılığı kullanılarak 14 milyar 31 milyon liralık ödeme yapılırken, bunun 8 milyar 144 milyon lirasını vergi ödemeleri oluşturdu.

Vergi ödemelerini, 2 milyar 634 milyon lira işlem hacmiyle fatura ödemeleri, 1 milyar 341 milyon lira işlem hacmi ile SSK ve Bağ-Kur prim ödemeleri, 963 milyon lira işlem hacmi ile diğer ödemeler ve 948 milyon lira işlem hacmi ile kredi ödemeleri izledi.