Web Tasarım Dünyasında Tipografi Sanatı

Web tasarımı için önemli kurallar arasındadır Tipografi sanatı. Bu kadar önemli olmasına rağmen aslında tasarımla uğraşanların bir çoğu bi haber’dir bu sanat’tan. Kimileri bu sanatın farkında olarak yapar gerçek anlamıyla,kimileri olmayarak tipografi sanatına yaklaşır. Tipografi yunanca kökenli bir kelimedir.

Tasarıma uyabilecek en iyi yazı anlamına gelir. Yazının punto büyüklüğü kullanılan font ve yazının yapılan tasarıma göre şekillendirilmesidir. Harflerin sanatsal olarak düzenlenmesi, şekil biçim ve büyüklüğünün verilmesi yada yalnızca yazılardan oluşan bir resim yapabilme sanatıdır. Tipografi başka bir deyişle, harf ve sembollerle ifade edebilme tekniğidir.

Kaliteli bir web sitesinde tipografi sanatına önem verilmiştir. Yazıların büyüklüğü, okunabilir olması için aralarındaki boşluk,alt satır boşlukları,puntoları ve fontoları, her biri bir düzen içerisindendir. Tipografi sanatı için tavsiye edilen en fazla 2 font ve 2 punto büyüklüğü kullanmanızdır. Yalnızca web tasarım için değil,  afiş tasarımları,reklam ve banner grafiklerinde’de önemlidir. Bir reklam afişindeki dikkat çeken punto,font,renk ve şekiller tipografi sanatıdır. Bir yazının şeklini renklerini tasarımın amacına uygun şekilde dizayn etmek tasarımın kendisi kadar önemlidir.
 
Tipografi yalnızca anladığımız anlamda, bir yazının puntoları,fontları,renkleri boşluk kısımları değildir. Aynı zamanda harflerle temsil edebilme sanatıdır, yalnızca harflerle bir çizim yapabilmektir, yazılan harflerle tasarımı birleştirebilmektir.  Tipografideki amaç daha çok yazının ön pilana çıkmasıdır ve tasarımı yalnızca harflere vermektir,asıl tasarlanan harflerdir. Harflerin her biri zaten başlı başına bir tasarımdır tipografi’de ve bu harflerinde başka şekillerle şekillendirilmesi tipografi sanatını temsil eder. Kaliteli internet sitelerinde’de küçük yada büyük ölçekli birer tipografi sanatı bulunur, yani web dizayn ve tipografi sanatı bir birinden ayrı tutulamaz.