Web Tasarım Yaptıranların Bilmesi Gerekenler

 

aa 300x225 Web Tasarım Yaptıranların Bilmesi GerekenlerWeb tasarımı firmanın tercihine bırakmıyorsanız yaptıracağınız site özel tasarıma girer ve maliyeti özelliklerine göre artar. Firmanıza bir internet sitesi açtırmadan önce, bilmeniz gereken bazı şeyler var.  Alan adınız, yani internet ortamındaki yalnızca firmanız tarafından kullanılacak olan benzersiz internet adresiniz. www.firma-x.com gibi.
 
Alan adı tercihinizi firmanızın ismi ile aynı olarak kullanmanız daha mantıklı olacaktır, eğer ki alan adınız daha önceden bir başkası tarafından satın alınmış ise, firmanızın ismine yakın yada verdiğiniz hizmete yakın akılda kalıcı kısa ve kurumsal isimler belirleyerek alan adınızı satın alabilirsiniz. Alan adlarında sıkıntı yaşamamak için vakit kaybetmeden alan adınızı satın almanızda da yine fayda var.
 
Alan adları en az  1 yıl süre olarak satın alınır ve her sene 1 yıllık ücreti ödenmek şartı ile sizde olur, eğer bu 1 sene sonunda ödeme yapmaz iseniz,alan adınızı satın aldığınız firma tarafından kısa bir süre askıya alınır, bu süre zarfında ödenmez ise alan adınız başkaları tarafından satın alınabilecek konuma gelir.
Domain kadar önemli olan hosting’dir. Hostingi internet sitenizin verilerini tutan bir bir bilgisayarın harddiski gibi düşünebilirsiniz.
 
İnternet sitenizde olan video resim yazı ve diğer içeriklerin barınmasını sağlar. Hosting kapasitesi düşük ise bu internet sitenizde zamanla sıkıntı olabileceğini işaret eder.  Web sitenizin ziyaretçi sayısı artış gösterdiğinde hosting alanınız düşük ise eğer aynı anda binlerce ziyaretçinin siteye bağlanmasına cevap veremeyerek kapanmasına neden olur.  Web tasarım kadar yani internet sitesi açarkan alan adlarınız ve hosting alanlarınızada dikkat etmeniz gerekiyor.  Bundan sonrasında ise işin tasarım kısmı var.  
 
Kurumsal bir firmanın ilk olarak renklere önem vermesi ve flash tasarımlarından olabildiğince uzak durması gerekiyor, çünkü flash tabanlı web sitesi google arama motorları tarafından iyi bir şekilde indexlenemiyor, google aramalarında sıkıntı çıkarabiliyorlar. Google arama motorlarından internet sitenizin çıkması internet siteniz için hayati öneme sahip. Çok kısa ve anlaşılır; eğer Google’da yok iseniz internet dünyasında yoksunuz demektir!
 
Firma web sitelerinin diğer sitelerden bir farkı olarak bakıldığında göze ilk çarpan sadelik ve kurumsallık havası olmalıdır. Kişisel zevklerinizin tercihinde değil, müşterilerinizin tercihleri doğrultusunda bir internet sitesi olmalı.
 
Firma web sitelerinde pop’up pencereleri bilgilendirme amaçlı olsalarda kullanılmamalı, özellikle pop’up pencerelerinde ses kullanılmamalı. Bu bir internet sitesinin en büyük yaptığı hatadır. Çünkü o anda siteyi gezmekte olan müsait bir ortamda olmayabilir aniden bir pop’up penceresinin bir sesle karşısına çıkması sıçramasına ani olarak siteyi kapatmasına bir daha da girmemesine sebep olabilir.  
 
Ses olmasa bile bu pencereler rahatsız edicidir ve hiç bir internet kullanıcı tarafından hoş karşılanmazlar. Bilmeniz gerekenler;  sitenizin özgün olmasına dikkat etmeniz, sade ve az renkler kullanmanız, kolay hızlı olmasına önem vermeniz  tabiki google arama motoru optimizasyonunuda unutmamanız. Tüm bunlar için profesyonel bir web tasarımı firmasından yardım alabilirsiniz.